Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Brněnská Drbna

ROZHOVOR: Nazout si gumáky a vzít vidle mi pomáhá zůstat nohama na zemi, říká Marian Jurečka

pátek, 13. října 2017, 13:30

Současný ministr zemědělství Marian Jurečka jezdí o víkendech za svou rodinou do Rokytnice u Přerova. Má zde rodinnou farmu, kde musí řešit problémy běžného zemědělce. Právě tato zkušenost a fakt, že od malička na statku vyrůstal, mu podle něj pomáhá zůstat nohama na zemi.

V rozhovoru pro idnes.cz jste se vyjádřil ke kauze s máslem. Řekl jste, že obchodníci využívají paniku a uměle nadsazují cenu másla. V čem je tedy problém?

Když se podíváme do roku 2004, tak byla průměrná výkupní cena mléka od zemědělců 8,40 Kč. Dnes je cena naprosto stejná. V roce 2004 stálo máslo 24 Kč. Nyní české mlékárny prodávají máslo za 35 korun a obchodní řetězce ho prodávají v rozmezí od 50 do 80 korun. Ať si každý čtenář udělá svůj názor, kde zůstává největší marže. U zemědělců to rozhodně není.

A co tedy stojí za zvyšováním ceny?

Za zvyšováním ceny stojí hlavně výrazně vyšší poptávka Číny, což je obrovský spotřebitelský trh. Poptávka Číny vzrostla meziročně o 16 procent. Do toho navíc kvůli loňské krizi poklesla výroba u dvou největších výrobců mléka na světě. Jedná se o Austrálii a Nový Zéland. Lidé se rovněž v posledních letech vracejí k živočišným tukům, díky kauze s palmovým olejem a podobně. Když se tyto faktory potkají, tak se rázem objeví výrazně vyšší poptávka po mléčných výrobcích. Obchodníci na to samozřejmě reagují vyšší cenou. K tomu se přidá mediální panika a lidé se začnou předzásobovat na Vánoce. Potom jsou splněny všechny předpoklady k tomu, aby se cena enormně zvyšovala.

Je podle vás důležité podporovat regionální potraviny?

Je to hodně důležité. Nejedná se pouze o potraviny, ale o všechny výrobky, které jsou vyrobeny na území České republiky. Koupí regionálních potravin podporujeme zemědělce, kteří se starají o krajinu a vytvářejí tady pracovní místa. Místní podnikatelé následně platí daně a celá naše společnost může růst a bohatnout.

Fandíte taky BIO potravinám?

Pokud si koupím BIO potravinu, tak mám jistotu, že u ní nebyly použité žádné pesticidy, žádná umělá hnojiva a nákupem tohoto výrobku podporuji někoho, kdo se ke krajině chová tím nejšetrnějším způsobem. Česká republika je na druhém místě z hlediska ploch v ekologickém zemědělství. Nárůst BIO potravin je tedy patrný a pokud spotřebitele zajímá, co jí, tak má dostatečný výběr.

V médiích jste vyjádřil souhlas pro spojení Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí. Proč byste oba resorty spojil?

Pokud se podíváme do velké části států Evropské Unie, například do Rakouska a Německa, tak zjistíme, že tam naprosto bez problémů funguje pouze jedno ministerstvo. Má na starosti životní prostředí, zemědělství, lesnictví, potravinářství, vodohospodářství a neexistuje tam střet zájmů. Principiálně si to dokážu představit, ale je to podle mě hlavně volební rétorika. Není klíčové řešit, kolik máme ministerstev a zda je máme slučovat. Hlavní je, aby všechna ministerstva odváděla dobrou práci.

Existuje několik teorií o globálním oteplování. Jednou z nich je ta, která tvrdí, že největším problémem je chov dobytka. Dobytek má údajně vypouštět do atmosféry více metanu než petrochemický a plynárenský průmysl dohromady. Souhlasíte s tímto tvrzením?

Mě to přijde úsměvné, protože to bychom museli řešit statisícové stavy volně žijících druhů zvířat, které najdemev mnoha státech Afriky a Asie. Zvířata v přírodě byla, jsou a budou. To, že jsme část zvířat vzali, domestikovali a využíváme je pro produkci mléka nebo masa, je logické. Někdo musí planetu uživit a jsme nyní v situaci, kdy s demografickým růstem a růstem životní úrovně víme, že v příštích padesáti letech poroste poptávka po potravinách o 60 procent. Nejsme schopni zabezpečit dostatečný objem potravin z hlediska skladby výživy a nutričních hodnot jenom z rostlinné produkce.

Vy máte rodinnou farmu, kde jste pracoval už před politickou kariérou. Myslíte si, že by si měl každý ministr vyzkoušet práci v jeho oboru?

Není to nezbytně nutná podmínka. V minulosti bylo mnoho lidí, kteří v resortu například nikdy nepracovali ani nevystudovali stejný obor, a špatnými ministry nebyli. Ale mohu jednoznačně říct, že je to obrovská výhoda. Pokud člověk v určitém oboru vyrůstá od malička, vystuduje střední i vysokou školu, zabývající se jeho resortem, a pak v něm podniká, tak mnohem lépe rozumí problémům, které lidé v jeho resortu řeší. Dále to taky zajistí, aby člověk zůstal nohama na zemi. Nechat se jako ministr unést a odtrhnout od reality je strašně jednoduché. Když se každý týden vrátíte domů, kde si nazujete gumáky a vezmete si do ruky vidle s lopatou, tak vám to hodně napomůže stát nohama pevně na zemi.

Napsal Patrik Kozlík | PR text | Foto Patrik Kozlík, FB Mariana Jurečka

Kam dál?

ROZHOVOR: Nemám ministerské ambice a nikdy je mít nebudu, říká Ladislav OkleštěkROZHOVOR: Nemám ministerské ambice a nikdy je mít nebudu, říká Ladislav Okleštěk

ROZHOVOR: Nemám ministerské ambice a nikdy je mít nebudu, říká Ladislav Okleštěk

čtvrtek, 12. října 2017, 13:30Hejtman a člen poslaneckého klubu Ladislav Okleštěk se v rozhovoru rozpovídal o rozdílu mezi prací...

Miloš Zeman přijede v listopadu do Olomouckého kraje. Bude tu tři dnyMiloš Zeman přijede v listopadu do Olomouckého kraje. Bude tu tři dny

Miloš Zeman přijede v listopadu do Olomouckého kraje. Bude tu tři dny

středa, 11. října 2017, 19:30Prezident Miloš Zeman v listopadu popáté navštíví Olomoucký kraj. Zatímco letos v březnu zamířil...

Sportovci, kteří chtějí do politiky. Do Sněmovny kandidují Hnilička, Skuhravý, Siegl, Vízek i UhrinSportovci, kteří chtějí do politiky. Do Sněmovny kandidují Hnilička, Skuhravý, Siegl, Vízek i Uhrin

Sportovci, kteří chtějí do politiky. Do Sněmovny kandidují Hnilička, Skuhravý, Siegl, Vízek i Uhrin

středa, 11. října 2017, 07:30Z obecně známých lidí se snaží proniknout v říjnových volbách do Sněmovny zejména sportovci. O...

© 2011 - 2017 TRIMA CB, s. r. o