Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

PO STOPÁCH... lékaře Václava Vejdovského, prvního děkana Lékařské fakulty Univerzity Palackého

pondělí, 28. srpna 2017, 18:00

Drtivá většina z nás ví, že v Olomouci existuje ulice Vejdovského. Určitě méně lidí ale ví, kdo to byl Václav Vejdovský, a co měl společného s Olomoucí. Ponořte se na chvíli do příběhu muže, který zasvětil lékařství celý svůj život.

Profesor očního lékařství a přednosta oční kliniky olomoucké fakultní nemocnice Václav Vejdovský vystudoval Lékařskou fakultu Karlovy univerzity v Praze. Od konce roku 1919 působil jeden rok jako externí lékař dětské nemocnice a nemocnice Necker v Paříži. V následujících letech vykonal ještě řadu zahraničních stáží (Německo, Švýcarsko, Itálie). Do Olomouce přestoupil z oční kliniky při Masarykově univerzitě v Brně, kde od roku 1921 pracoval na pozici asistenta u profesora Slavíka.

Úroveň olomoucké oftalmologie byla díky předchozímu působení rakouského profesora Eduarda Konráda Zirma v letech 1892–1928 velmi vysoká. Zirm provedl v roce 1905 jako první na světě úspěšnou transplantaci oční rohovky. Jeho nástupcem se na postu primáře očního oddělení Zemské nemocnice v Olomouci stal právě Václav Vejdovský.  V roce 1930 se v oboru očního lékařství habilitoval a býval nadále častým hostem na zahraničních klinikách. V únoru 1946 byl pověřen přednáškami z očního lékařství na obnovené Univerzitě Palackého. V té době již patřil ke světově uznávaným kapacitám ve svém oboru. V roce 1948 byl jmenován řádným profesorem a přednostou oční kliniky Univerzity Palackého, zároveň byl zvolen prvním děkanem Lékařské fakulty téže univerzity. Tento post zastával ještě v letech 1954–1958. Kromě svých odborných znalostí proslul Vejdovský svým laskavým přístupem k pacientům a obětavostí. Ta se projevila i v jeho angažovanosti při vzniku základní školy pro slabozraké děti v Litovli.

Během své kariéry provedl Vejdovský více než 17 tisíc operací; jako první na světě provedl rekonstrukci slzného kanálku ústní sliznicí; patřil k zakladatelům Československé oftalmologické společnosti.

Redakce Olomoucké Drbny děkuje Vlastivědnému muzeu a autorům knihy Osobnosti Olomouckého kraje za možnost zveřejnění původních textů.

Napsal(a) Filip Hradil | Foto VMO | Zdroj kniha Osobnosti Olomouckého kraje

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročněSTATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Dnes, 13:15Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle...

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřebyDrtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Dnes, 12:15Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních...

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 autŠkoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Dnes, 11:43Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o