Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

PO STOPÁCH... Zikmunda Albíka z Uničova, právníkovi a dvorním lékaři posledních Lucemburků

pondělí, 4. září 2017, 19:30

V pondělní pravidelné rubrice PO STOPÁCH ... se podíváme na život významného právníka a lékaře Zikmunda Albíka z Uničova, který to za svůj život dotáhl až na dvorního lékaře Zikmunda Lucemburského.

Mistr svobodných umění, doktor práv a lékařství a osobní lékař českých králů se pravděpodobně narodil roku 1358 v německé rodině v Uničově. Studoval medicínu v Praze, od roku 1399 se stal osobním lékařem krále Václava IV., jemuž prý nejednou radil, že „jediný dobrý nápoj je víno“. Odešel na studia do Padovy, kde roku 1404 získal doktorát práv. Po skonu pražského arcibiskupa Zbyňka v roce 1411 byl králem dosazen na arcibiskupský stolec, ačkoli neměl ani nižší kněžské svěcení. Nechal se vysvětit a byl potvrzen kurií. V roce 1412 se však úřadu vzdal a vyměnil jej za hodnost probošta vyšehradského, která byla spojena s úřadem nejvyššího kancléře Království českého a pro jeho osobu s titulem arcibiskupa caesarejského. Stal se kancléřem univerzity a dále se věnoval medicíně.

V období bouří spojených s kauzou Husova učení se patrně snažil působit smířlivě. V roce 1413 jej král Václav jmenoval do rozhodčí komise mezi Husem a Štěpánem Pálčem a dalšími mistry. Po smrti krále Václava, již ve víru husitských bouří, Albík z Uničova opustil Čechy a stal se osobním lékařem Zikmunda Lucemburského. Albík z Uničova sepsal mnoho lékařských spisů. Mezi nejvýznamnější patří Regimen sanitatis seu Vetularius, neboli Pravidla pro zachování zdraví. Mimoto sepsal pojednání věnující se matematice, právu, astronomii a filozofii.

Redakce Olomoucké Drbny děkuje Vlastivědnému muzeu a autorům knihy Osobnosti Olomouckého kraje za možnost zveřejnění původních textů.

Napsal(a) Vít Hlinka | Foto Kristýna Fifková | Zdroj kniha Osobnosti Olomouckého kraje

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročněSTATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Dnes, 13:15Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle...

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřebyDrtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Dnes, 12:15Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních...

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 autŠkoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Dnes, 11:43Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o