Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

V Arcidiecézním muzeu otevřela výstava mapující historii synagogy, která stála za Terezskou bránou

středa, 18. října 2017, 19:30

Muzeum umění v Olomouci otevře ve čtvrtek výstavu mapující krásu i tragický osud zdejší synagogy. Postavena byla v roce 1897 v maursko-byzantském stylu za Terezskou bránou na dnešním Palachově náměstí, nacisté ji vypálili hned v první den okupace. Expozice, která přibližuje také význam židovské komunity v historii města, bude k vidění v Arcidiecézním muzeu. Je součástí letošního ročníku Dnů židovské kultury, řekli novinářům zástupci muzea.

„Výstava bude jedinečná z hlediska toho, jaké jsou zde vystaveny předměty. Jde o předměty, které v synagoze byly a které s židovskou komunitou souvisejí," řekl dnes novinářům předseda Židovské obce Olomouc Petr Papoušek.

Výstava je rozdělena na dva celky. První se zaměřuje na stavbu synagogy z architektonického a uměleckohistorického hlediska. Zasadí ji do širšího kontextu tvorby jejího autora, předního rakouského architekta Jakoba Gartnera, který byl autorem 16 synagog. Vedle plánů olomoucké synagogy jsou zde představeny také plány jeho dalších nedochovaných synagog v Kroměříži, Holešově, Prostějově, Opavě či ve Vídni.

Podle kurátorky výstavy Gabriely Elblové uvidí návštěvníci i část dochovaného originálního vybavení zaniklé stavby. „Liturgické předměty máme zapůjčeny z Židovského muzea v Praze, kam byly v letech 1942 až 1945 cenné synagogální předměty sváženy. Všechny svozy byly velmi dobře dokumentovány, lze tak dobře dohledat, z které synagogy byly dovezeny. Ve sbírkách se tak našlo 18 předmětů související s olomouckou synagogou," doplnila Elblová. Podotkla, že k vidění budou například také lavice a vitrážová okna, která přežila požár stavby.

Druhým hlavním celkem bude náboženský život olomoucké židovské obce do roku 1942. „Pozornost je zaměřena především na 19. století. Město se jejich příchodem zcela jinak nastartovalo a rozkvetlo. Židé se zapojili také do společenského a kulturního života. Bylo to nakopnutí města, které bylo dlouhá staletí uzavřeno," doplnila kurátorka. V této části mohou návštěvníci spatřit medailony významných představitelů obce, dobové fotografie či dochované modlitební knihy.

Expozice s názvem Olomoucká synagoga (1897 - 1939) bude v prostorách Arcidiecézního muzea k vidění do 7. ledna příštího roku. Muzeum v souvislosti s výstavou chystá také doprovodné programy.

Napsal(a) ČTK | Foto Muzeum Umění

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o