Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Festival AFO letos vzdá hold astronomovi Carlu Saganovi

čtvrtek, 20. února 2014, 11:35

Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Academia film Olomouc (AFO) se stane astronomie. Mezinárodní přehlídka populárně-vědeckých filmů vzdá tentokrát hold legendárnímu americkému astronomovi a astrofyzikovi Carlu Saganovi. Na festival do Olomouce zamíří i jeho syn. Přehlídka se bude konat v polovině dubna, pořadatelé už zaznamenali rekordní počet přihlášených filmů, jde celkem o 420 snímků. ČTK o tom informoval mluvčí festivalu Ondřej Čížek.

"Festival AFO svým hlavním programovým blokem Kosmos oslaví jak 80. výročí narození geniálního amerického astronoma Carla Sagana, tvůrce kultovního populárně-naučného seriálu Cosmos, tak astronomii a kosmologii obecně. Festivalu se rovněž zúčastní Saganův prvorozený syn Dorion Sagan, který zavzpomíná na svého fenomenálního otce, ale také se představí jako autor řady úspěšných vědeckých knih," uvedl Čížek.
   

Na festival letos přihlásili tvůrci na 420 snímků, zhruba desetina z celkového počtu filmů je z české produkce. Ve finále budou filmy bojovat o ceny za nejlepší český a světový populárně-vědecký film. "Přihlášené snímky jsou tematicky velmi různorodé. Od sociálně laděných dokumentů, které se zabývají přistěhovalectvím a porušováním lidských práv, přes hraniční dokumenty o globálním oteplování, až po takzvaný hard science dokumenty, které se zase věnují výzkumu temné hmoty či Higgsova bosonu," uvedla hlavní dramaturgyně festivalu Jana Jedličková. 
   

Hlavní programový blok AFO 2014 Kosmos odkazuje na kultovní třináctidílnou televizní sérii Cosmos: Cesta do neznáma z roku 1980, kterou psal a osobně uváděl právě Carl Sagan. "Blokem Kosmos vzdáváme rovněž hold astronomii a kosmologii obecně. Právě ty totiž největší měrou přispěly ke kompletnímu přehodnocení našeho chápání vesmíru a tím i nás samotných. Prokážeme, že astronomie a kosmologie jsou díky své vizuální a obsahové kráse, která zabírá na všechny generace, jakýmisi pionýry v popularizaci vědy," uvedl dramaturg festivalu Jakub Ráliš.
   

AFO se nyní řadí mezi nejvýznamnější evropské festivaly v oblasti populárně-vědeckého filmu. Klade si za cíl představovat vědu jako atraktivní, dynamickou a rozmanitou sféru, a to pomocí filmů mapujících přírodní, humanitní i sociálně-vědní obory. Letos se uskuteční 49. ročník této přehlídky, konat se bude 15. až 20. dubna. AFO tradičně pořádá Univerzita Palackého v Olomouci.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Vysílání z nedělní demonstrace na ČT vidělo čtvrt milionu lidíVysílání z nedělní demonstrace na ČT vidělo čtvrt milionu lidí

Vysílání z nedělní demonstrace na ČT vidělo čtvrt milionu lidí

Dnes, 14:30Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245 tisíc diváků...

POLITOLOGOVÉ: Letná Babišovi vadí, voliče ANO ale nemusí ovlivnitPOLITOLOGOVÉ: Letná Babišovi vadí, voliče ANO ale nemusí ovlivnit

POLITOLOGOVÉ: Letná Babišovi vadí, voliče ANO ale nemusí ovlivnit

Dnes, 13:55Nedělní protivládní demonstrace na pražské Letné, která byla dosud největším občanským protestem od...

Premiér je překvapen. Čím víc peněz dáváme, tím jsou lidé nespokojenější, říkáPremiér je překvapen. Čím víc peněz dáváme, tím jsou lidé nespokojenější, říká

Premiér je překvapen. Čím víc peněz dáváme, tím jsou lidé nespokojenější, říká

Dnes, 11:20Čím více peněz dala vláda do platů, investic nebo vědy a výzkumu, tím více jsou lidé...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o