Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Muž prý připravil lidi o domy, nyní stojí před olomouckým soudem

čtvrtek, 19. prosince 2013, 14:00

Před olomouckým krajským soudem stanul šestatřicetiletý Miroslav Janošek obžalovaný z toho, že připravil několik lidí z Rožnova pod Radhoštěm o jejich nemovitosti. Muž podle obžaloby využíval jejich nepozornosti při podpisu smluv. Pod záminkou poskytnutí půjčky či opravy domů jim prý podsouval smlouvy o prodeji domů. Škodu vyčíslil žalobce na sedm milionů korun, o dalších šest milionů korun se údajně snažil dalšího poškozeného připravit. Muži hrozí mnohaleté vězení.

Podle státního zástupce Karla Studeného připravil muž obžalovaný z podvodu o domy a pozemky lidi ve čtyřech případech a v jednom případu se o to pokusil. Nejprve přišli údajně o dům v hodnotě 2,8 milionu korun manželé, kterým v listopadu 2010 sliboval půjčit peníze. "Předstíral jako věřitel uzavření písemné smlouvy o půjčce s dlužníky, avšak k podpisu připravil a předložil poškozeným písemné vyhotovení kupní smlouvy, jejímž předmětem byl prodej nemovitostí, a to rodinného domu, včetně pozemků v Rožnově pod Radhoštěm," uvedl státní zástupce.

Dalším manželům z Rožnova sliboval, že jejich nemovitost v hodnotě dvou milionů korun odkoupí a zpětně jim ji pronajme. Využil přitom rovněž jejich nepozornosti, předložil jim kupní smlouvu, ve které stálo, že cena byla již uhrazena. Po rekonstrukci rodinný dům a pozemky prodal. Poškozeným zůstala pouze částka 330.000 korun, kterou si od obžalovaného půjčili. Další ženu údajně připravil o pozemky, i ta údajně podepsala smlouvu, o které si myslela, že se týká půjčení peněz. Na konci roku 2010 přišel o svůj dům podle žalobce další muž. Janošek podle žalobce mu sliboval dům opravit, místo smlouvy týkající se rekonstrukce mu však prý rovněž podsunul kupní smlouvu na prodej nemovitosti za 1,6 milionu korun. Ještě tentýž den podal u katastrálního úřadu návrh na povolení zápisu vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Podobný postup se pokusil údajně použít i v posledním případě. Předstíral, že muži pronajme auto, k podpisu však připravil kupní smlouvu na jeho rodinný dům za kupní cenu šest milionů korun. Muž si však kupní smlouvu přečetl a odmítl ji podepsat.

Janošek dnes před soudem tvrdil, že měl prosperující stavební firmu a lidem půjčoval peníze. V jednom z případů prý muži půjčil 720.000 korun, zbylé peníze za prodej domu, na kterém se prý domluvili, mu předával údajně v hotovosti ve splátkách. "Peníze jsem neměl v bance, měl jsem je v hotovosti doma. Jsem z vesnice," reagoval obžalovaný na dotaz soudce, odkud peníze bral.

V případu se připojili i poškození, kteří žádají po obžalovaném náhradu škody. Kauzou se bude olomoucký krajský soud zabývat do pátku.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

První vysokorychlostní tratě se začnou stavět v roce 2025První vysokorychlostní tratě se začnou stavět v roce 2025

První vysokorychlostní tratě se začnou stavět v roce 2025

neděle, 19. května 2019, 14:59První vysokorychlostní tratě z Prahy-Běchovic do Poříčan a z Přerova do Ostravy se mají začít...

Studené počasí končí, oteplí se. Bez deštníků se ale neobejdemeStudené počasí končí, oteplí se. Bez deštníků se ale neobejdeme

Studené počasí končí, oteplí se. Bez deštníků se ale neobejdeme

neděle, 19. května 2019, 14:14Studené počasí s podprůměrnými teplotami, které panovalo v první polovině května, podle meteorologů...

Zemanův tým odmítl další bezzásahové zónyZemanův tým odmítl další bezzásahové zóny

Zemanův tým odmítl další bezzásahové zóny

neděle, 19. května 2019, 11:29Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se dnes na zámku v Lánech zabýval kůrovcovou kalamitou i...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o