Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Policisté zasahují na Moravě kvůli nezdaněnému lihu

úterý, 14. ledna 2014, 12:48

Policisté zasahují od rána na několika místech Moravy kvůli krácení daní. Rozsáhlá akce s názvem Cela souvisí s odhalením zhruba milionu litrů nezdaněného lihu, které policisté zajistili v loňském roce. Policisté z Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu podle jeho mluvčího Pavla Hantáka operují společně s protikorupční policií. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle neoficiálních informací zasahovali policisté například v domě zlínského podnikatele Radka Březiny. .

"Rozsáhlá akce s krycím názvem Cela navazuje na prověřování zvlášť závažného zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, souvisejícího s odhalením a zajištěním statisíců litrů nezdaněného lihu, o kterém byla veřejnost již v minulosti informována," uvedl Hanták.
   

Podle státního zástupce Petra Šeredy z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci zasahují policisté převážně na Moravě. "Víc v tuto chvíli říkat nebudeme, je to příliš čerstvé," řekl ČTK Šereda. Potvrdil však, že zátah se týká loňské aféry skrytého lihu. Bližší podrobnosti k případu chtějí policisté a žalobci zveřejnit v pátek.
   

Obrovské množství nezdaněného lihu odkrývali policisté loňského a předloňského roku na řadě míst republiky v souvislosti s metylalkoholovou aférou. Dnešní zásah by mohl souviset se zajištěním zhruba milion litrů nezdaněného alkoholu, který policisté objevili loni v květnu v nádržích zabetonovaných pod zemí v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku a v Háji u Duchcova
na Teplicku. Daňový únik spočítali zhruba na 300 milionů korun.
   

Lihové zásoby kriminalisté našli například v areálu bývalé ostravské Likérky Daněk, všechny objekty ale byly využívány firmou Morávia-Chem. V Háji policisté objevili šest nádrží, v nichž bylo přes 300.000 litrů lihu, v Hrobicích dvě nádrže s 200.000 litry tekutiny a v Ostravě pak půl milionu litrů nezdaněného lihu v osmi cisternách. Společnost Morávia-Chem z Hrobic
ale tehdy odmítla, že by jí líh patřil. Prý o podzemních skladech nevěděla.
   

Další nezdaněný líh odkrývali policisté v souvislosti s aférou také v předloňském roce. Objevili jej například v areálu JZD Kouty ve Valašském Meziříčí, kde našli 560.000 litrů 96 procentního lihu. Kolem 140.000 litrů čistého lihu byly objeveny předloni v září v budově bývalé sladovny v Olomouci. Předloni v prosinci pak kriminalisté našli ve Stojčíně na Pelhřimovsku zhruba 1,2 milionu litrů nezdaněného lihu.
   

Kvůli těmto případům stane od příštího týdne před olomouckým krajským soudem údajný hlavní aktér nelegálních obchodů s lihem, zlínský podnikatel Radek Březina. Podle kriminalistů se svým bratrem a dalším mužem různou měrou zkrátili stát na spotřební dani o 450 milionů korun a o dalších 90 milionů na DPH. V rámci případu bylo zajištěno přes 1,6 milionu litrů etanolu. V domě Březiny ve zlínské části Kostelec údajně dnes zasahovali policisté. Před domem stály ještě po poledni tři civilní vozy s pražskou poznávací značkou, policisté v uniformách se tam ale nepohybovali.
   

Pěti lety již nepravomocně potrestal krajský soud za daňové úniky při obchodování s lihem jednatele společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem Roberta Sedlaříka. Verdana je výhradním distributorem Likérky Drak pro Českou republiku. Případem se bude zabývat vrchní soud.

 

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

SOUTĚŽ: Na původu záleží. České kuře, Vodňanské kuřeSOUTĚŽ: Na původu záleží. České kuře, Vodňanské kuře

SOUTĚŽ: Na původu záleží. České kuře, Vodňanské kuře

Dnes, 18:39Valí se na vás ohromná množství reklam snažící se zaujmout vaši pozornost? Rádi byste vybrali to...

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procentSTUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Dnes, 11:51Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to...

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsalZeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Dnes, 09:47Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o