Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

ROZHOVOR: Hudbu beru stejně jako Bernstein – neškatulkuji, říká Vojtěch Dyk

úterý, 9. února 2016, 16:27

V příštím měsíci se Vojta Dyk představí v novém nastudování Bernsteinovy slavné Mše. Dnes přijel do Olomouce na setkání s novináři a taky s výherci soutěže, kterou ve spolupráci s Rádio Haná pořádala i Olomoucká Drbna. A měli jsme možnost mu položit pár otázek.

Vojtěch Dyk měl možnost si už v Bernsteinově Mši zahrát. Před devatenácti lety ztvárnil postavu Chlapce. Nyní se ujal hlavní role Kněze. Představení, které čítá sto účinkujících a další stovku techniků projede celkem šest českých měst, počínaje 6.3. na Olomoucké Flóře. 

Leonard Bernstein byl žid, který psal v době studené války skladbu na motivy katolické mše. Při psaní si pokládal mnohé životní otázky, na které se snažil najít odpověď. Pokládal jste si sám nějaké otázky? Donutilo vás to přemýšlet o životě?
Dalo by se říct, že důvod, proč Mši dělám je pravděpodobně ten, že jsem si začal pokládat podobné otázky jako Bernstein v době, kdy to psal. Teď jsem k nim nějak dospěl. Není to tak, že bych na ně znal odpovědi, ale snažím se je najít v tom představení.

Bernstein se takto snažil vyjádřit svůj postoj k tehdejší společnosti. Myslíte, že se za tu dobu společnost nějak změnila nebo zůstala stejná?
To jsou takové obecnější věci, které se pořád budou nějakým způsobem opakovat. Bude to pravděpodobně v nějakých cyklech, stejně jako třeba móda. Já si myslím, že chystané představení je velmi aktuální, protože my se snažíme, aby to nebylo pouze o snaze přesvědčit člověka, aby věřil v katolického boha, to byl pravděpodobný cíl v roce 1971, kdy byla poprvé uvedena. Pro mě je tato verze Mše spíše za dobrou náladu a za naději. Aby si lidi věřili a věřili v to, že mohou dokázat něco víc, než si myslí, že dokáží.

Řídíte se podle toho?
Já tím momentálně žiju a vždycky si myslím, že dokážu něco víc, než ve skutečnosti nakonec dokážu. Ale ta touha to uskutečnit, ta víra, mi vlastně dává to, abych život prožil kvalitněji.

Ve skladbě se kombinuje jazz, rock a klasická hudba? Vyhovuje vám to?
Beru to úplně stejně jako Bernstein. Pro něj to všechno byla muzika. To je na tom to geniální. Nerozlišuju žánry, neškatulkuju hudbu. Spíše jí dělím na špatnou a dobrou, i když to se soudně nedá říct. Takže to spíše dělím na to, co se mi líbí a co ne. Bernstein poskládal Mši z takových kostiček, různých žánrů, které se mi všechny líbí. Proto jsem z toho nadšený a právě proto teď, když to zkoušíme, se tím zabývám více do hloubky. Pokaždé tam objevím místečka, které jsem předtím přehlédl.

Viděl jste představení mimo republiku?
Neviděl, ono se to skoro vůbec nedělá. Produkce je hodně finančně náročná. Jedině jsem viděl otřesné představení na záznamu od BBC Proms, což je nejhorší verze, která existuje. Ale třeba to samé lidé řeknou i o našem představení, když ho uvidí. Ale doufám, že ne. Ale to je jenom proto, že si věřím, že dokážu více věcí, než ve skutečnosti zvládnu.

Mše se skládá z latinských a anglických úseků, (představení se nebude překládat, proběhne v originále. Na plátně se ale budou promítat titulky) měl jste s tím problém?
S latinou jsem problém neměl, učil jsem se jí totiž na gymnáziu. Výslovnost vím, otázka je, jestli je to výslovnost italská nebo česká.

 

Snažil jste se text překládat a více mu porozumět?
Samozřejmě, to je jako když dostanu scénář. Taky se pídím po významu jednotlivých vět. Akorát tady je to složitější v tom, že to bylo latinsky a anglicky. Pro všechny účinkující jsme vypracovali překlad celého díla. Takže i každý účinkující bude vědět, o čem zpívá.

Představení se uskuteční ve „skromném“ ansámblu pouze 100 osob, máte možnost nebo vůbec čas je všechny poznat?
Zatím jsem všechny neviděl. Dohromady jsme ještě všichni nezkoušeli. Zatím zkouším hlavní část se street chorusem, což je šestnáct lidí, které už všechny jmény znám. Pak je tam chlapecký sbor, který ještě jmény úplně neznám. Většinu muzikantů budu znát a doufám, že se zbytkem se velmi rychle seznámím.

Kde probíhají vaše zkoušky?
Zkoušíme na Jatkách78, což je takový multikulturní prostor, hudební zkoušky proběhnou v Brně a scénické se vším všudy proběhnou tady v Olomouci. Výstaviště Flóra nám vyšla vstříct a za rozumnou cenu tam můžeme nechat týden postavenou scénu a zkoušet až do premiéry, která bude 6.3. 

 
 

Čtěte více:

O čem píše Drbna.cz

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a SaturnDnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes, 14:04Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského...

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce horZákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Dnes, 13:50Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš,...

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimuPolitolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Dnes, 13:32Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o