Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Bílý kámen na Libavé si včera nenechaly ujít tisíce návštěvníků

čtvrtek, 2. května 2019, 20:30

Do jindy střeženého vojenského prostoru Libavá na Olomoucku, kde se konala tradiční akce Bílý kámen, včera zavítalo několik tisíc cyklistů a pěších turistů.

Zájemcům umožnila prohlédnout si v jediný den v roce místa, která jsou běžně nepřístupná. Návštěvnosti přálo i slunečné počasí, lidé na Libavou vyrazili ze všech koutů kraje, ale i z ostatních částí republiky. Návštěvnost byla srovnatelná s loňskem, řekl pořadatel Jaroslav Koš. „Dorazilo 4968 platících účastníků, několik stovek dětí a řada sponzorů," uvedl. Návštěvníkům byly k dispozici nové mapy, v nichž byly zakresleny přístupné komunikace, památky a přírodní zajímavostí. K mapě patřily i výškové profily vybraných tras, podle kterých si mohli účastníci zvolit náročnost svých vyjížděk, případně vycházek. Jako bonus pořadatelé vydali i historickou mapu Libavska z 19. století.

Kromě cyklistů vyrazilo do vojenského prostoru i hodně pěších turistů, plné byly také připravené autokary určené především seniorům. Závory se lidem otevřely v 07:00, do prostoru mohli vstoupit z deseti stanovišť podél celého obvodu vojenského újezdu. Pořadatelé musejí při přípravě akce vyhovět náročným požadavkům armády, vojenských lesů či vojenské policie. Lidé museli mít například cyklistickou přilbu, na celém území platil zákaz fotografování a pořizování videí. Loni si akci nenechalo ujít 5081 lidí, rekord z roku 2014 činí 6439 návštěvníků.

Akce otevírá zájemcům vojenský prostor Libavá od roku 1994. Pořadatelé kvůli obrovskému zájmu přidávali dříve i letní variantu. Lidé mohou na Libavé navštívit obvykle nepřístupná místa, například skalisko Bílý kámen, zámeček Bores, odsvěcený libavský kostel nebo poutní kostel ve Staré Vodě. Dnes se někteří z nich vydali i k zaniklé obci Varhošť, kde zhlédli vystavené fotografie původních objektů, které tam kdysi stávaly. Za historii Bílého kamene se za hranice vojenského prostoru podívalo včetně dneška už zhruba 98.000 lidí.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Bílý kámen

Štítky akce, Bílý kámen, Libavá, sport, cyklista, turista, sport

O čem píše Drbna.cz

Největší negativa jablonecké přehrady? Záchody i vzhled stánkůNejvětší negativa jablonecké přehrady? Záchody i vzhled stánků

Největší negativa jablonecké přehrady? Záchody i vzhled stánků

Dnes, 15:48Přehradní nádrž Mšeno je srdcem Jablonce. V létě je u ní hlava na hlavě. Denně k ní míří desítky...

VIDEO: Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je? Německý policista vyškolil českého řidičeVIDEO: Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je? Německý policista vyškolil českého řidiče

VIDEO: Chcete vidět mrtvé lidi? Vyfotit si je? Německý policista vyškolil českého řidiče

Dnes, 15:10Statisíce shlédnutí získalo během krátké doby video, na kterém němečtí policisté „školí“ českého a...

PRŮZKUM: Dezinformací na českých webech před eurovolbami nepřibyloPRŮZKUM: Dezinformací na českých webech před eurovolbami nepřibylo

PRŮZKUM: Dezinformací na českých webech před eurovolbami nepřibylo

Dnes, 14:24Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o