Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Bílý kámen na Libavé si včera nenechaly ujít tisíce návštěvníků

čtvrtek, 2. května 2019, 20:30

Do jindy střeženého vojenského prostoru Libavá na Olomoucku, kde se konala tradiční akce Bílý kámen, včera zavítalo několik tisíc cyklistů a pěších turistů.

Zájemcům umožnila prohlédnout si v jediný den v roce místa, která jsou běžně nepřístupná. Návštěvnosti přálo i slunečné počasí, lidé na Libavou vyrazili ze všech koutů kraje, ale i z ostatních částí republiky. Návštěvnost byla srovnatelná s loňskem, řekl pořadatel Jaroslav Koš. „Dorazilo 4968 platících účastníků, několik stovek dětí a řada sponzorů," uvedl. Návštěvníkům byly k dispozici nové mapy, v nichž byly zakresleny přístupné komunikace, památky a přírodní zajímavostí. K mapě patřily i výškové profily vybraných tras, podle kterých si mohli účastníci zvolit náročnost svých vyjížděk, případně vycházek. Jako bonus pořadatelé vydali i historickou mapu Libavska z 19. století.

Kromě cyklistů vyrazilo do vojenského prostoru i hodně pěších turistů, plné byly také připravené autokary určené především seniorům. Závory se lidem otevřely v 07:00, do prostoru mohli vstoupit z deseti stanovišť podél celého obvodu vojenského újezdu. Pořadatelé musejí při přípravě akce vyhovět náročným požadavkům armády, vojenských lesů či vojenské policie. Lidé museli mít například cyklistickou přilbu, na celém území platil zákaz fotografování a pořizování videí. Loni si akci nenechalo ujít 5081 lidí, rekord z roku 2014 činí 6439 návštěvníků.

Akce otevírá zájemcům vojenský prostor Libavá od roku 1994. Pořadatelé kvůli obrovskému zájmu přidávali dříve i letní variantu. Lidé mohou na Libavé navštívit obvykle nepřístupná místa, například skalisko Bílý kámen, zámeček Bores, odsvěcený libavský kostel nebo poutní kostel ve Staré Vodě. Dnes se někteří z nich vydali i k zaniklé obci Varhošť, kde zhlédli vystavené fotografie původních objektů, které tam kdysi stávaly. Za historii Bílého kamene se za hranice vojenského prostoru podívalo včetně dneška už zhruba 98.000 lidí.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Bílý kámen

Štítky akce, Bílý kámen, Libavá, sport, cyklista, turista, sport

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární DepardieuZafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Dnes, 17:15Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní...

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg MěšťákDenně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Dnes, 09:50I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny....

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či bramboryCibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Dnes, 09:45Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o