Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Zemřel prostějovský rodák Zdeněk Marek. Byl předposledním žijícím mistrem světa z roku 1949

čtvrtek, 2. května 2019, 15:30

Ve věku 93 let zemřel 29. března ve městě Phoenicia v americkém státě New York předposlední žijící československý mistr světa z roku 1949 Zdeněk Marek. Jeho naprosto fascinující příběh přinesla i kniha 200 neznámých hokejových příběhů. Na fotce mistrů světa z roku 1949 je Zdeněk Marek v horní řadě pátý zleva.

Začátky v Prostějově

S hokejem začínal Zdeněk Marek ve třinácti letech v rodném Prostějově, kde si v sezoně 1945-46 zahrál i nejvyšší soutěž a vstřelil dvě ze šesti branek svého nakonec sestupujícího mužstva. Rok hrál doma nižší soutěž, ale následně se přesunul kvůli studiu do Prahy a začal zde také hrát hokej za Spartu. V pěti ligových zápasech vstřelil hned sedm gólů. Pak ale musel opustit vysokou školu, protože jeho rodiče vlastnili restauraci, noční klub a ubytovací zařízení, které jim komunisté sebrali, a ani syn z buržoazní rodiny samozřejmě nesměl pokračovat ve studiu. Narukoval tedy do vojenského týmu ATK Praha, s nímž uhrál ligový bronz. Ba co víc, jako urostlý a přesto velmi šikovný centr, se prosadil i do reprezentačního celku pro světový šampionát ve Švédsku, k čemuž mu paradoxně pomohlo i letecké neštěstí, při němž někteří reprezentanti zemřeli.

Emigrace při večeři

Už když do Švédska jel, tak věděl, že se zpět do komunisty ovládaného Československa nevrátí. Na šampionátu nastoupil do dvou zápasů a zaznamenal gól proti Finsku. Na konci turnaje se pak mohl společně s kamarády radovat z titulu mistra světa. Při závěrečné večeři na stockholmské radnici se však potichu vytratil a emigroval. Pro svou zemi byl od té chvíle nežádoucí osobou. Z fotografií světových šampionů 1949 ho cenzoři retušovali a jeho jméno nesmělo být čtyřicet let nikde uvedeno.

Hokej ve Švédsku i USA

Ale samotný Zdeněk Marek moc dobře udělal, rok poté byla velká část reprezentace ve vykonstruovaném procesu zatčena a odsouzena k mnohaletým trestům vězení. Zdeněk Marek chvíli hrál ve Švédsku za Hammarby, později v USA nastupoval za Univezitu Severní Dakoty a v NCAA-IHL posbíral ve 24 zápasech krásných 34 bodů (15+19). Nadále se věnoval ale více tenisu, v němž byl také vynikající a vyhrál několik mistrovství státu New York.

V tomto městě se usadil, provozoval byznys s oblečením. Kromě něj už z mistrů světa 1949 žije (mimochodem také v zahraničí) pouze Vladimír Zábrodský. A ještě jedna zajímavost. V Prostějově i ATK Praha hrál ve stejné době i jiný, jen o rok mladší, Zdeněk Marek. A stejné jméno i působiště znamenalo v dávných dobách pěkné zmatky. I to zřejmě přispělo k tomu, že Zdeněk Marek narozený 16. 10. 1925, mistr světa z roku 1949, je v rodné zemi zcela neznámým pojmem.

Tisková zpráva

Štítky sport, hokej, pieta, úmrtí, Zdeněk Marek, Prostějov

O čem píše Drbna.cz

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilíFischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Dnes, 07:42Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci...

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadlaV Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

pátek, 16. srpna 2019, 18:04Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu...

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

pátek, 16. srpna 2019, 15:33Snad každý v Budějcích zná jeho fotografie z jižních Čech. Jeho snímky získávají na Facebooku...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o