Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Volejbalový Šternberk mění téměř celý tým i trenéra. Cílem je záchrana extraligy

pátek, 2. srpna 2019, 22:00

Téměř k nepoznání bude v nadcházející extraligové sezoně, která odstartuje zhruba za dva měsíce, tým volejbalistek TJ Sokol Šternberk. Poslední celek minulého ročníku, jenž musel svou příslušnost k tuzemské elitě hájit až v barážové bitvě, zareagoval na nepříznivé výsledky a vyměnil trenérský štáb i prakticky kompletní hráčský kádr. V nové sezoně se bude opírat především o zahraničními soutěžemi prověřené legionářky, nerezignuje však ani na svůj dlouhodobý cíl, jímž je výchova mladých talentů.

Z dosavadního kádru Šternberanek už fanoušci klubu z nejmenšího ligového města v příští sezoně neuvidí nahrávačky Elišku Ticháčkovou a Anghelinu Mirčevovou, smečařky Lenku Obornou a Svitlanu Švanskou, blokařky Evu Hudylivovou a Caroline Dias Godoiovou, univerzálku Sandru Kotlabovou a libera Ivanu Kaňkovou a Báru Obornou. Nový hlavní trenér Jan Drešl, jenž už v závěru minulé sezony tehdy ještě provizorně nahradil zdravotně indisponovaného Vladimira Sirvoně, tak má za úkol připravit na nadcházející extraligové boje zcela nové družstvo. Pomáhat mu s tím bude jako asistent Lukáš Miček přicházející z Prostějova, kde zastával stejnou pozici.

„Je to skutečně komplexní přestavba,“ přitakává Jiří Zemánek, zastupitel města Šternberka, které je spolu s Olomouckým krajem nejvýznamnějším partnerem sokolského klubu. „Bohužel se stále prokazuje, že na českém trhu chybí nejen špičkové hráčky, ale nedorůstají ani talenty, které by mohly rovnou hrát extraligu dospělých. Za naši desetiletou praxi v nejvyšší soutěži žen jsme získali tu zkušenost, že s více než jednou či dvěma mladými odchovankyněmi na hřišti nelze v lize uspět. Extraligu v současné době hrají a ovládají především starší hráčky, které mají bohaté zkušenosti ze zahraničí. Talentované volejbalistky oproti tomu vybíráme z příliš úzké základny a jenom s nimi není možné zaručit setrvání mezi elitou. Víc mladých hráček v základní sestavě znamená reálnou hrozbu pádu do nižší soutěže,“ pojmenovává hlavní problémy současné české ženské volejbalové reality Zemánek.

A připomíná, že ve šternberském klubu v tomto směru dobře vědí, o čem mluví. „Za poslední dva roky máme dva tituly v extralize kadetek a k tomu třetí místo v nejvyšší soutěži juniorek. Přesto jsme s těmito špičkovými mládežnicemi nebyli schopni vyhnout se baráži mezi ženami. I to je naše smutná zkušenost,“ poznamenává Jiří Zemánek.

Také proto z předchozí sestavy zůstává v sokolském týmu do nové sezony pouze pětice hráček – smečařka Veronika Schandlová, nahrávačky Viktorie Gogová a Natálie Zemánková, blokařka Ema Kneiflová a libero Denisa Kulová. Nově je doplní nahrávačka Nicole Šmidová z Prostějova, americká smečařka ze švédského Degerforsu Amanda Sifferlenová, běloruská univerzálka Aleksandra Karabinovičová, která dříve působila v Atlantu Baranoviči a naposledy ve slovenském Prešově, polská smečařka Gabriela Mazurová z Mazovie Varšava a ze stejného klubu americká blokařka Olovia Loren Kofieová. Z mládeže do družstva žen přecházejí nahrávačka Denisa Dosoudilová a blokařka Eliška Kořínková.

„Zahraniční posily mají za sebou angažmá v evropských soutěžích a věříme, že jejich zkušenosti budou v české lize platné. Otázka samozřejmě zní, jak se spolu sehrají a zda budou fungovat jako tým. To ale poznáme až v přípravě, která začíná v srpnu, a v prvních zápasech,“ uvažuje nový hlavní kouč Sokola Šternberk Jan Drešl.

Ten po úspěšných letech u mládežnických družstev poprvé okusil, co znamená být prvním trenérem v ženské extralize během dramatického vyvrcholení předchozího soutěžního ročníku. V něm jeho svěřenkyně uhájily příslušnost k elitě až v úspěšné baráži. „Na to bychom rádi co nejrychleji zapomněli. Byl to obrovský tlak na nás všechny a pro mě osobně velká zkušenost. Letos bychom se ale rádi něčemu podobnému vyhnuli, hlavním cílem je jednoznačně záchrana,“ zdůrazňuje Drešl.

A na důkaz, že ve Šternberku i přes značné posílení zahraničními volejbalistkami nezapomínají ani na zde již tradiční výchovu talentů, připojuje: „Do mládežnických družstev jsme přivedli opravdu nadějné hráčky, sestry Zuzanu a Nikolu Látalovy z Uherského Hradiště, a také Karin Lazárkovou ze Znojma. Věřím, že o těchto jménech ještě jednou uslyšíme,“ uzavírá Jan Drešl.

Tisková zpráva | Foto Facebook Volejbalový klub - TJ Sokol Šternberk

Štítky sport, volejbal, Šternberk, Olomoucko

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkámDětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dnes, 15:42Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba...

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a HercegoviněVIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Dnes, 14:14Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská PravdaFOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Dnes, 13:52Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o