Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

V kraji bude v rámci Dnů evropského dědictví mimořádně přístupno osmdesát objektů

úterý, 3. září 2019, 19:00

Do pracovny rektora, do barokního jezuitského konviktu nebo do nových laboratoří optiků budou moci nahlédnout lidé v sobotu během Dnů evropského dědictví. Obvykle veřejnosti nepřístupné objekty se otevřou i na dalších místech v Olomouci, ale i v jiných městech po celém kraji. Akci doprovodí komentované prohlídky, koncerty či tvůrčí dílny.

Univerzita zavede zájemce do pracovny rektora či do Uměleckého centra prostřednictvím komentovaných prohlídek. „Přírodovědecká fakulta zpřístupní veřejnosti hlavní budovu na třídě 17. listopadu včetně terasy s výhledem na Olomouc. Zájemci se budou moci také podívat do nových laboratoří katedry optiky a katedry experimentální fyziky," uvedla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

V Olomouci bude otevřeno otevřeno osm desítek památkových objektů, do kterých se lidé nemohou obvykle podívat. Program týdenní akce začal v pondělí a do neděle zahrne koncerty, filmové projekty, divadelní představení i ukázky street artu. Letošní Dny evropského dědictví mají podtitul Svobodná Olomouc, odkazují na události z listopadu 1989. Připojují se i Výstaviště Flora, které na pátek a sobotu chystá pro veřejnost komentované prohlídky ve sbírkových sklenících, noční podívanou v palmovém skleníku či naučnou procházku parkem.

Olomoucké Muzeum umění chystá program od pátku do neděle, zahrnuje například komentované prohlídky výstav, výtvarně divadelní dílny pro rodiny s dětmi v Arcidiecézním muzeu či vystoupení pouličního divadla, uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Památky se otevřou i v Zábřehu, program Dnů evropského dědictví tam zahájí na hradě a zámku vystoupení šermířů. Také letošní ročník nabídne vernisáž na zámku Skalička a připravena bude také městská hra Po stopách kulturního dědictví, uvedla mluvčí radnice Lucie Mahdalová. O víkendu bude ve městě otevřen i železniční skanzen.

Některé akce se chystají až na 14. září, například v Hranicích na Přerovsku připravuje město na tento den festival her, veřejnou snídani, koncerty, komentované prohlídky i jízdy vláčkem z Masarykova náměstí na lázeňskou kolonádu se zastávkou u Staré střelnice. Na 14. září směřuje program také zámek v Čechách pod Kosířem. Na programu budou prohlídky zámku s kastelánem, kostýmované prohlídky a celodenní program s dílničkami, lukostřelbou či piškvorkiádou, uvedl kastelán Martin Váňa.

Napsal(a) ČTK | Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Štítky památky, Olomoucký kraj, Dny evropského dědictví

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 autŠkoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Dnes, 11:43Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93.400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni....

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězeníČeská diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Dnes, 09:30Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých...

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký JokerV čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

pondělí, 14. října 2019, 14:51Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o