Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

RECENZE: Jak je důležité míti Filipa je povedená komedie plná nadsázky a sebeparodování

středa, 9. října 2019, 19:00

Olomoucký kabaretní soubor Nabalkoně již od minulého roku hraje klasickou konverzační komedii Oscara Wildea Jak je důležité míti Filipa. Představení v prostorách Divadla na Šantovce sklidilo zasloužený potlesk u diváků.

Nejcennější na této inscenaci je její originalita. Režisérka Markéta Zborníková pojala klasický text velmi moderně, v mnohém jej až parodovala, nicméně stále v duchu původního autora. Humor spočívá hlavně v situačních vtipech, popkulturních narážkách a literárních odkazech (například když záporačka hlavnímu hrdinovi nabízí čaj a on utrousí poznámku „Ne, děkuji, Maryšo“). Povedené byly také narážky na publikum, prostor divadla (postava z 19. století s igelitkou ze supermarketu) a hru samotnou. 

Skvělá také byla vypravěčka, která představení doprovázela vtipnými písněmi a komentáři, zatímco stála na jezdícím podstavci s klávesami. Všichni herci i přes občasné "zaškobrtávání" v textu hráli dobře a umně bavili publikum. Myslím, že i občasná afektovanost byla záměrem a součástí nadsázky.

Důmyslná byla také scénografie, kde na malém prostoru s velmi jednoduchými dekoracemi - bílou oponou, dvěma židlemi a jedním stolem - velmi zdatně odehráli celé představení. Nic tedy zbytečně neodvádělo divákovu pozornost a pokud ano, tak to byl záměr s cílem pobavit a překvapit diváka, například ruce za oponou podávající hercům rekvizity, nalévání vína a tak dále. 

Celé představení tedy staví na mírném sebeparodování, na zdravém nadhledu, na ironii a satiře. Tento přístup ke klasice je velmi sympatický a zvlášť, když z celé hry cítíte, že se tvůrci ani herci neberou příliš vážně. Myslím, že i Wilde by z tohoto aspektu měl radost. Pokud budete mít chuť se zasmát u originálně pojaté konverzační komedie, můžu tuto inscenaci jen doporučit.

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísníPravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

středa, 16. října 2019, 15:02Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě...

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdneVeterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

středa, 16. října 2019, 14:19Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy...

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především mužeElektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

středa, 16. října 2019, 11:42Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o