Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

VIDEO: Podívejte se na děsivé video ze včerejší bouřky

pátek, 14. června 2019, 12:36

Na zhruba dvou desítkách míst i nadále pomáhají hasiči lidem s odstraňováním následků čtvrteční bouřky a přívalových dešťů. Zasahují především na Šumpersku a Prostějovsku, kde čerpají vodu ze zaplavených sklepů, odstraňují naplavené bahno a pomáhají obcím s úklidem komunikací. Pomoc desítek hasičů budou obce potřebovat i v následujících hodinách, řekl dnes jejich mluvčí Zdeněk Hošák.

„Evidujeme 22 situací, u kterých pomáhají i nadále hasiči. Naše pomoc je soustředěna na Šumpersku, a to Dolní Studénky, Nový Malín, Sudkov, Hrabišín, Lesnice a Šumperk. V Lesnici se čeká na příjezd geologa, který by měl rozhodnout o následujícím postupu po uvolnění svahu. I nadále platí, že do rodinného domku se nemohou jeho obyvatele vrátit," uvedl mluvčí hasičů.

PSALI JSME: Hasiči mají kvůli bouřce přes 150 výjezdů. Podívejte se na fotky a videa

Podobná situace se řeší na Prostějovsku, i tady hasiči od rána na několika místech odčerpávají vodu ze zaplavených domácností a sklepů. Na několika místech odstraňují naplaveniny a bahno. „Nejvíce postižené oblasti, a to Němčice nad Hanou, Tvorovice, Dřevnovice a Nezamyslice budou v následujících hodinách i nadále potřebovat pomoc desítek hasičů," doplnil Hošák.

Následující video pořídil Josef z Pivína přímo v průběhu bouřky. „Tohle všechno prošlo z pole, kde je zasetý mák. Dnes už je tu bagr a dělají koryto, které to svede přes cestu přímo na další pole," řekl redakci Josef.

Podle starosty Němčic nad Hanou Jana Vrány se potok už vrátil zpět do koryta. „Ve čtvrtek to bylo kritické, během deseti minut byl ze suchého toku třetí povodňový stav, vyletělo to přes metr. Spadlo tady zhruba 80 milimetrů srážek. Povodňová komise přistoupila k prokopnutí hráze do místního rybníka, abychom toku odlehčili," řekl dnes starosta. Uvedl, že to postihlo tři ulice Němčic, tedy zhruba 30 rodinných domů, kde se voda dostala do hospodářských budov i obytných prostor. Podle starosty se dnes na postižených místech především čerpá voda, vyčerpat se musejí i zaplavené studny. V obci je také velké množství bahna splaveného z polí.

ČTĚTE TAKÉ: Olomoucký kraj zasáhly silné bouřky. Hasiči hlásí 120 výjezdů

Bouřky zasáhly Olomoucký kraj od 18:00 a postupně procházely téměř celým územím. Nejprve zasáhly Šumpersko. Přímo v Šumperku hasiči vypomohli v nemocnici s odčerpáním vody ze suterénních prostor transfuzní stanice. V Sudkově zase voda zaplavila místní kostel. Poté se bouřky přemístily na Prostějovsko, kde hasiči převážně čerpali vodu ze sklepů, budovali provizorní hráze a dováželi pytle s pískem. Problémy se vyskytly i na železnici, hasiči odstraňovali stromy a odčerpávali zatopené podjezdy. Zhruba dvě desítky výjezdů zaznamenali hasiči na Přerovsku, nejvíc v Kojetíně a okolí.

S obavami hasiči i postižené obce sledují předpovědi počasí, které na sobotu znovu avizují silné bouřky.

Napsal(a) ČTK | Foto čtenář Josef

Štítky ČR, počasí, hasiči, bouřky, Olomoucký

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

pondělí, 21. října 2019, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

pondělí, 21. října 2019, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

pondělí, 21. října 2019, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o