Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Přezkoumejte územní rozhodnutí pro Šantovka Tower, zní z opozice

středa, 10. července 2019, 19:30

Opozice v olomouckém zastupitelstvu požádala krajský úřad o prověření zákonnosti nedávno vydaného územního rozhodnutí na plánovanou stavbu kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower vedle historického centra Olomouce. Stavební úřad neposoudil korektně soulad stavby s územním plánem. Proto je nutné územní rozhodnutí přezkoumat, řekl dnes zastupitel David Helcel z hnutí ProOlomouc, které se na hejtmanství obrátilo spolu se zastupitelským klubem Piráti a Starostové.

Ochrana památek je veřejným zájmem

Helcel podání podnětu zdůvodnil tím, že radní na konci června neschválili návrh na odvolání proti vydanému územnímu rozhodnutí, které se týká Šantovky Tower. Územní rozhodnutí je důležitý předstupeň pro získání stavebního povolení. „Ochrana památek je veřejným zájmem, a proto, ač nejsme účastníky řízení, tento podnět podáváme," uvedl Helcel, podle kterého má městská rada povinnost hájit veřejný zájem.

Kluby ProOlomouc a Piráti a Starostové tvrdí, že projekt Šantovka Tower neodpovídá platnému územnímu plánu, regulačnímu plánu městské památkové rezervace a územní studii lokality Šantovka. Obsah podnětu je podle Helcela totožný s návrhem odvolání, zpracovaným odborníky z magistrátu, který rada neschválila. „Návrh na přezkum je právně slabší možnost než odvolání účastníka řízení. Je smutné a závažné, že musí za nečinnou radu suplovat opozice," dodal Helcel.

Odvolání je podle města rizikové

Primátor Mirek Žbánek (ANO) po červnovém jednání rady řekl, že návrh na odvolání proti vydání územního rozhodnutí na Šantovku Tower městská rada pouze vzala na vědomí. Radní podle primátora zohlednili kladné stanovisko orgánu památkové péče k projektu Šantovka Tower i to, že před vydáním územního rozhodnutí byly vypořádány všechny námitky. Podle radních by za této situace bylo rizikové podávat odvolání. Město se totiž smlouvou z roku 2010 zavázalo na projektu Šantovka spolupracovat, což tehdy posvětilo zastupitelstvo.

O stavbě 76 metrů vysoké Šantovky Tower se v Olomouci léta diskutuje. Nesouhlasí památkáři a někteří odborníci, podle nichž by poškodila historické panorama města. Investor tvrdí opak. Zastupitelstvo Olomouce v polovině června opět neprojednalo dlouho připravovanou změnu územního plánu, která měla stanovit výškové limity pro zástavbu u centra města, což by chystané stavbě Šantovky Tower zabránilo.

Stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace v Olomouci před lety zakázalo ministerstvo kultury. Zákaz se následně promítl v novém územním plánu z roku 2014. Výškovou regulaci ale potom zrušil soud. Změnu územního plánu zastupitelstvo loni neprojednalo a rada neschválila ani stavební uzávěru.

Investor tak může pokračovat v přípravě Šantovky Tower. Výšková budova je součástí projektu nové městské čtvrti, ve které už bylo postaveno nákupní centrum. Na projektu situovaném na pozemcích v areálu bývalého podniku Milo se podílí podnikatel Richard Morávek.

Napsal(a) ČTK

Štítky ČR, architektura, stavby, správa, právo, Olomouc

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předemSouzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Dnes, 11:38Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana,...

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcemPodle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Dnes, 10:11Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva...

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráciZeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Dnes, 09:18Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o