Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

První místostarostka Šumperka Irena Jonová rezignovala. Neprosadila body z koaličního prohlášení

úterý, 27. srpna 2019, 22:00

V Šumperku rezignovala první místostarostka Irena Jonová, ve své funkci skončí na konci srpna. Jonová byla místostarostkou za seskupení Šumperáci, do jehož řad krátce po volbách přestoupila z ČSSD. Místostarostka, která měla na starosti školství a sociální věci, ke svým důvodům řekla, že se jí nepodařilo prosadit body z koaličního prohlášení. Radnice pod vedením koalice vítězného hnutí ANO, hnutí Šumperáci a kandidátky Pro Šumperk to však odmítá.

„Důvody vykrystalizovaly za posledních osm měsíců. Nepodařilo se mi přesvědčit vedení města o vytvoření ucelené koncepce vzdělávání a o nutnosti vytvoření dostatečné kapacity dostupných sociálních bytů ve městě, proto jsem se rozhodla, že rezignuji," řekla místostarostka.

Podotkla, že tyto dva body byly přitom v programovém prohlášení koalice. Vzhledem k tomu, že měla na starost sociální oblast a školství, cítila se za ně zodpovědná. „Sešli se lidé, kteří měli jiné představy o prioritách," řekla.

Podle vedení radnice fungování místostarostky na radnici bylo od počátku provázeno konflikty. „Její prohlášení, že se nepodařilo přesvědčit vedení města o nezbytnosti vytvoření ucelené koncepce vzdělávání v Šumperku, se nezakládá na pravdě. Podobný dokument na odboru školství, radě města či v zastupitelstvu nikdy nepředložila. Dementujeme i její informaci o tom, že radnice nevytváří dostatečnou kapacitu sociálních bytů," stojí v prohlášení města, které zaslala mluvčí radnice Soňa Singerová. „I z těchto důvodů vedení radnice její rozhodnutí o odchodu vítá, a považuje je za jediné východisko výhodné pro všechny strany," doplnila mluvčí.

Šumperku jako okresnímu městu v Olomouckém kraji sestavení koalice trvalo nejdéle. Na vytvoření koalice se domluvilo ANO, hnutí Šumperáci a Pro Šumperk, ve 27členném zastupitelstvu získali 13 hlasů. Starostou Šumperka se stal Tomáš Spurný ze sdružení lidovců a nezávislých kandidátů s názvem Pro Šumperk. Jonová se stala díky 21 hlasům první místostarostkou, do funkce ji navrhli Šumperáci. Druhým místostarostou se stal Jakub Jirgl z hnutí ANO, podpořilo jej 17 zastupitelů.

Koalice ve složení ANO, Šumperáci a Pro Šumperk (KDU-ČSL a nezávislí kandidáti) podle vedení města nadále funguje. O tom, kdo nahradí Irenu Jonovou, rozhodnou zastupitelé na schůzi 19. září. Jonová řekla, že mandát zastupitelky si ponechá.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Šumperk, sumperk.cz

Štítky ČR, správa, personální, Šumperk

O čem píše Drbna.cz

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbaluROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

Dnes, 14:16Je jedním z iniciátorů nedělního protestu v nižší fotbalové soutěži, kdy hráči Opočna a Přepych v...

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než desetDo některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Dnes, 11:34Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc...

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK FischerSkupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Dnes, 10:02Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o