Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

FOTO/VIDEO: U Bristolu probíhají unikátní práce. Celý most se musí vybetonovat za jediný den

pátek, 19. července 2019, 11:00

Dnes probíhá v Komenského ulici v Olomouci jeden z nejdůležitějších dnů výstavby protipovodňové ochrany. Stavaři v šest hodin ráno zahájili betonování nosné konstrukce mostu u Bristolu. Most musí být vybetonovaný bez přerušení najednou. Akci předcházely velmi náročné přípravy.

Stavaři dnes použijí na nosnou konstrukci mostu u Bristolu v Olomouci asi 1400 metrů krychlových betonu. Celou konstrukci musí zvládnout vybetonovat za jeden den, protože most není možné betonovat po částech, konstrukce musí tvořit jeden celek.

K mostu budou jezdí domíchávací vozy jak od Bristolu, tak od Gorazdova náměstí, aby betonování probíhalo co nejrychleji. Betonování probíhá od středu mostu směrem ke krajům a práce se nemůže přerušit. „Beton musí být dokonale propojený a v konstrukci nesmí vzniknout žádná spára," popsal průběh stavební akce generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Technicky náročná II. B etapa ochrany Olomouce před povodněmi zahrnuje rozsáhlé úpravy koryta řeky Moravy v délce 1,9 km od ústí střední Moravy k mostu v Komenského ulici. Stavba za 730 milionů korun navazuje na již dokončené etapy I. a II. A. Jejím cílem je zvýšit kapacitu řeky v centrální části města na úroveň 650 m3/s, která odpovídá 380leté povodni. Protipovodňový systém ochrání před velkou vodou 20 tisíc obyvatel Olomouce a majetek v hodnotě 3 miliard korun.

Dnešní den byl k realizaci práce zvolen vzhledem k dobrým klimatickým podmínkám, které meteorologové předpověděli už ve středu. Akci předcházelo náročné plánování. Připravena jsou i záložní řešení. Beton, který je prováděný stejnou recepturou, míchají dvě betonárny a třetí je v záloze.

Připraveny jsou záložní stroje a na stavbě pracuje dostatek zkušených lidí, kteří se budou střídat ve dvou směnách. „Naše firma má s podobnými akcemi bohaté zkušenosti,“ uvedl Jakub Vlk, vedoucí střediska HSV divize Speciální stavby ze společnosti SILNICE GROUP.

Práce budou probíhat až do noci a během betonování se na stavbě ve směnách vystřídá šedesát lidí. V bednění bude beton zpracováván za pomoci ponorných vibrátorů tak, aby bylo dosaženo požadované kvality betonované konstrukce. Po dokončení náročné akce bude beton tvrdnout a zrát. Během této doby dojde k předepnutí nosné konstrukce uloženými lany. Ihned poté začnou stavaři překládat inženýrské sítě a provádět práce na předpolích mostu.

O čem píše Drbna.cz

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslnáBabiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Babiš uvedl, že by nepřijal abolici, debata o tom je nesmyslná

Dnes, 17:13Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého...

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadechV Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Dnes, 09:26Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do...

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětemLidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Dnes, 09:20Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o