Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Univerzita Palackého uspěla v žebříčku, který hodnotí sociální i ekonomické dopady univerzit

pátek, 5. dubna 2019, 21:00

Univerzita Palackého v Olomouci se umístila na 101. až 200. místě v novém mezinárodním žebříčku vysokých škol THE: University Impact Ranking 2019, který je zaměřený na udržitelné cíle rozvoje OSN a zohledňuje sociální i ekonomické dopady univerzit. Společně s Českou zemědělskou univerzitou v Praze dosáhla nejlepšího výsledku ze zúčastněných tuzemských vysokých škol, na 301+. pozici figurují Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. První vydání žebříčku zahrnuje přes 450 univerzit ze 76 zemí světa.

Rektor označil umístění UP jako úspěch

Rektor Jaroslav Miller označil umístění Univerzity Palackého v mezinárodním žebříčku THE, který zohledňuje společenskou odpovědnost a důraz na principy udržitelného rozvoje, za úspěch: „Ukazuje, že naše univerzita se stává jedním z globálních průkopníků, kteří vědomě podporují cíle udržitelného vývoje prostřednictvím výuky i výzkumu a hlásí se k principům spolupráce s regionálními partnery a k podpoře řešení problémů současné společnosti. To prokazujeme řadou aktivit. Jednou z nich je například Občanská univerzita, která nabízí zdarma, v rámci dobrovolnické činnosti pedagogů a studentů, vzdělávací i poradenské služby širší veřejnosti," uvedl rektor.

Rankingu vévodí University of Auckland z Nového Zélandu následovaná dvěma kanadskými univerzitami ­McMaster University a University of British Columbia. Nejpočetnější zastoupení má Japonsko (41 univerzit), USA (31) a Rusko (30).

Pro umístění v celkovém žebříčku musely zúčastněné univerzity vyplnit alespoň čtyři z 11 vybraných oblastí neboli cílů. Celkové umístění vzniklo na základě tří nejlepších výsledků. Olomoucká univerzita jich dosáhla v oblasti Průmysl, inovace a infrastruktura (101.–200), Udržitelná města a obce (93.) a Klimatická opatření (101.–200). Předpokladem pro zařazení do žebříčku bylo i hodnocení v oblasti Partnerství ke splnění cílů, kde olomoucké vysoké učení skončilo rovněž na 101. až 200. pozici. Ranking nicméně udává hodnocení i v rámci každého z cílů. Univerzita Palackého se umístila ve všech osmi oblastech, jichž se zúčastnila.

Systém kvality činností na UP jde správným směrem

„Důležitost společenské odpovědnosti je v případě vysokých škol dána jejich základním úkolem, a tím je formování budoucí generace, která by měla být nositelem společensky odpovědných hodnot. Zároveň však toto poměrně vysoké umístění naší univerzity v novém globálním žebříčku THE ukazuje, že již máme nastaveny i každodenní interní procesy a zásady tak, abychom se jako organizace při realizaci své činnosti chovali eticky a přispívali k udržitelnému růstu. Hodnocené indikátory THE také prokazují funkčnost naší snahy zasazovat se o zlepšování kvality života zaměstnanců UP i lokálních partnerů či společnosti jako celku a jsou významným signálem, že nastavování systému kvality činností na UP orientujeme správným směrem,“ řekla prorektorka pro strategické plánování a kvalitu UP Hana Marešová. 

Ranking je dostupný zde.

Tisková zpráva | Foto Facebook Univerzita Palackého | Zdroj upol.cz

Štítky univerzity, vzdělání, žebříčky, UPOL

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkámDětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dnes, 15:42Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba...

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a HercegoviněVIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Dnes, 14:14Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská PravdaFOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Dnes, 13:52Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o