Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Ve vedení vědeckého centra Univerzity Palackého končí přední chemik Radek Zbořil

pondělí, 24. června 2019, 19:00

Přední český chemik z Univerzity Palackého v Olomouci (UP) Radek Zbořil, jehož jméno je v posledních měsících spojováno s kauzou manipulace dat v odborném článku, se vzdá funkce ředitele univerzitního vědeckého pracoviště Regionální centrum pokročilýchtechnologií a materiálů (RCPTM).

Personální rozhodnutí je výsledkem jednání mezi vedením UP, přírodovědecké fakulty a Zbořilem. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Zbořil podle MfD ale odmítá, že by odchodem z čela RCPTM reagoval na závěry etické komise UP, podle nichž úpravu dat inicioval. Proti nálezům komise se chce nadále bránit.

„Organizační změna v managementu RCPTM souvisí s potřebou věnovat maximální úsilí projektům, které centrum získalo, a připravit nové mezinárodní projekty. Proto pověřím svého zástupce Michala Otyepku vedením a budu se naplno věnovat vědecké práci a přípravě velkých grantů," řekl MfD Zbořil.

Konstatováním, že Zbořil inicioval manipulaci s daty, uzavřela nedávno etická komise několikaměsíční šetření ve 12 let staré kauze. V případu jde o článek, který v roce 2007 otiskl prestižní časopis Journal of the American Chemical Society. Zbořil byl spoluautorem článku. Součástí textu byl graf, u něhož někdo umazal odchylky prokazující přítomnost šťavelanu železnatého ve zkoumaném nanomateriálu.

Závěry vědců pak byly přesvědčivější. RCPTM je součástí Přírodovědecké fakulty UP. V Olomouci bylo vybudováno díky půlmiliardové dotaci z evropských fondů. Působí v něm zhruba stovka vědců z několika zemí.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Pevnost poznání Olomouc

Štítky chemik, Zbořil, univerzita, vzdělávání, vědec, manipulace, odchod

O čem píše Drbna.cz

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbaluROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

Dnes, 14:16Je jedním z iniciátorů nedělního protestu v nižší fotbalové soutěži, kdy hráči Opočna a Přepych v...

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než desetDo některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Dnes, 11:34Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc...

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK FischerSkupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Dnes, 10:02Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o