Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Brněnská Drbna

Fotograf Štreit se zaměřil na práci zdravotníků urgentního příjmu

neděle, 5. května 2019, 20:00

Na práci lékařů a zdravotnického personálu urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc se v novém projektu zaměřil fotograf Jindřich Štreit.

Jeho snímky budou od 27. května vystaveny v olomouckém nákupním centru Galerie Šantovka. Výstava tří desítek fotografií má podle vedení nemocnice přiblížit veřejnosti náročnou práci zdravotníků na urgentním příjmu. Výstava Štreitových dokumentárních fotografií bude zahájena při příležitosti Mezinárodního dne urgentní medicíny.

Mám bohaté zkušenosti s tíživými tématy, fotografoval jsem ve válečných zónách, bezdomovce, narkomany, vězně nebo nedávno činnost mobilního hospice. Musím ale přiznat, že jsem ještě nezažil tolik bolesti v tak koncentrované podobě jako na urgentu. Obdivuji energii, rozhodnost a profesionalitu, s jakými zdravotníci náročné situace zvládají," uvedl Štreit, který snímky na urgentním příjmu pořizoval měsíc.

Oddělením urgentního příjmu FN Olomouc denně projdou zhruba dvě stovky pacientů. Nemocniční pracoviště má podle jeho primáře Vladislava Kutěje pomáhat především těm, kteří naléhavě potřebují lékařskou péči při náhlé změně zdravotního stavu. „I přes velké množství pacientů se snažíme každému poskytnout adekvátní péči a v optimálním čase. K úspěšné léčbě ale potřebujeme nejen čas, prostor, vzdělání, medicínské myšlení, nýbrž také rozumné, trpělivé a informované pacienty," uvedl Kutěj.

Lidé by podle Kutěje měli zvážit, zda musejí lékařskou pomoc vyhledat okamžitě, nebo jejich problémy může zmírnit samoléčba či mohou vyčkat na ordinační dobu svého praktického lékaře. „Právě praktický lékař představuje první a základní stupeň zdravotní péče v naší zemi," uvedl. Pacienti, kteří na urgentní příjem přicházejí s problémy, které by mohl vyřešit jejich praktický lékař, podle Kutěje často zapomínají, že třeba ve vedlejší místnosti zdravotníci bojují o něčí život.

Ti, kteří nervózně posedávají v čekárně nebo se o svou frustraci dělí s personálem, si jen stěží umí představit, co všechno se děje nebo může odehrávat jen kousek od nich - na dispečinku, heliportu nebo v Emergency Room," dodal primář. V Galerii Šantovka bude výstava fotografií do poloviny června. Poté bude přemístěna do budovy monobloku FN Olomouc. „V plánu jsou také reprízy v dalších obchodních centrech i nemocnicích v Olomouckém kraji," uvedl mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Napsal(a) ČTK | Foto FNOL

Štítky Štreit, fotograf, urgent, příjem, nemocnice, kultura, foto, zdravotnictví

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkámDětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dnes, 15:42Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba...

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a HercegoviněVIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Dnes, 14:14Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská PravdaFOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Dnes, 13:52Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o